Rola cukru w codziennej diecie – co warto wiedzieć?

Ocena: 5 na podstawie 1 głosów. | 25 kwietnia
Materiał partnerski
Rola cukru w codziennej diecie – co warto wiedzieć?

Cukier jest nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Jego słodki smak towarzyszy nam od dzieciństwa, a wiele ulubionych potraw zawdzięcza swój niepowtarzalny smak właśnie cukrowi. Jeśli jest spożywany z umiarem, może być częścią zbilansowanej diety, dostarczając energii i wpływając na nasze samopoczucie.

Dowiedz się, czym właściwie jest cukier, jak wpływa na organizm człowieka oraz jaka ilość cukru dziennie jest zdrowa. Sprawdź, jaką rolę odgrywa w naszej codziennej diecie i jak mądrze zarządzać jego spożyciem.

 1. Czym jest cukier i jakie są jego rodzaje?
 2. Jakie funkcje pełni cukier w organizmie?
 3. Cukier w codziennej diecie – dzienne zapotrzebowanie
 4. Cukier a zdrowe nawyki żywieniowe
 5. Spożycie cukru – jak nim zarządzać?

Czym jest cukier i jakie są jego rodzaje?

Cukry to węglowodany, które są podstawowym źródłem energii dla organizmu człowieka. Dzielimy je na cukry proste (monosacharydy) i złożone (disacharydy i polisacharydy). Najpopularniejszym rodzajem cukru spożywanego na co dzień jest sacharoza, czyli biały cukier stołowy pozyskiwany z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej.

Sztuczne i naturalne cukry są składnikiem wielu produktów spożywczych takich jak napoje słodzone, desery mleczne, dania gotowe, syrop kukurydziany czy soki owocowe.

Inne popularne rodzaje to:

 • cukier trzcinowy – pozyskiwany z trzciny cukrowej, ma lekko karmelowy posmak;
 • cukier brązowy – nierafinowany cukier z dodatkiem melasy, o charakterystycznym smaku i aromacie;
 • cukier kokosowy – wytwarzany z soku palmy kokosowej, bogaty w wiele składników mineralnych. Ma też niższy indeks glikemiczny;
 • cukier klonowy – słodzik pozyskiwany z przetworzenia soku klonowego.

Warto pamiętać, że cukier występuje także w owocach (fruktoza), mleku (laktoza) oraz miodzie. Różnią się one nieco składem i właściwościami od cukru stołowego.

Jakie funkcje pełni cukier w organizmie?

Cukier pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim jest źródłem szybkiej energii – glukoza powstająca z rozkładu cukrów jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, serca i mięśni. Wpływa on także na nasz nastrój i samopoczucie. Gdy zjesz słodką przekąskę, ma miejsce wyrzut serotoniny – hormonu szczęścia, który poprawia Ci humor.

Cukier bywa też składnikiem tradycyjnych leków na kaszel i ból gardła. Sportowcy wykorzystują cukier do szybkiego uzupełnienia zapasów energii podczas wysiłku.

Cukier w codziennej diecie – dzienne zapotrzebowanie

Normy żywienia, jakie podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakłada, że cukry dodane powinny stanowić mniej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dla osoby dorosłej spożywającej ok. 2000 kcal dziennie oznacza to nie więcej niż 50 g, czyli ok. 10 łyżeczek cukru dziennie. WHO wskazuje, że dalsze ograniczenie cukrów dodanych poniżej 5% (ok. 25 g) może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.

Warto podkreślić, że w przypadku dzieci dzienne zapotrzebowanie na cukier jest proporcjonalnie niższe ze względu na mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne.

Cukier a zdrowe nawyki żywieniowe

Cukier może być częścią zdrowej, zbilansowanej diety, o ile jest spożywany z umiarem jako dodatek do pełnowartościowych posiłków. Problem pojawia się, gdy zaczyna on wypierać z diety produkty bogate w składniki odżywcze – wówczas warto ograniczyć cukier.

Budując zdrowe nawyki żywieniowe warto postawić na regularność posiłków, urozmaicenie diety i duże ilości warzyw, a także spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe. Słodzone napoje gazowane i słodkie przekąski można spożywać okazjonalnie, ale nie powinny one zastępować pełnowartościowych posiłków. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie etykiety produktów etykiet i wybieranie tych, w których nie występuje nadmiar cukru.

Spożycie cukru – jak nim zarządzać?

Kluczem do włączenia cukru do zdrowej diety jest umiar i świadomość. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak mądrze zarządzać spożyciem cukru na co dzień:

 • stopniowo ograniczaj spożycie sztucznych słodzonych napojów i zastępuj je wodą, herbatą lub kawą;
 • czytaj etykiety i skup się na produktach spożywczych z mniejszą zawartością cukru;
 • jedz regularnie zbilansowane posiłki, które dostarczą energii i składników odżywczych;
 • sięgaj po zdrowsze zamienniki cukru jak owoce, suszone daktyle czy miód;
 • przygotowuj posiłki samodzielnie – masz wtedy kontrolę nad ilością dodanego cukru;
 • traktuj słodycze jako okazjonalny dodatek, a nie podstawę diety.

Pamiętaj, że drastyczne ograniczenie cukru z dnia na dzień może być trudne. Zamiast restrykcyjnych zakazów, stawiaj na stopniowe zmiany i wypracowanie trwałych, zdrowych nawyków. Jeśli masz wątpliwości lub problemy zdrowotne, skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże ułożyć zbilansowany jadłospis.

Cukier jest naturalnym składnikiem naszej diety, który w umiarkowanych ilościach może być częścią zdrowego żywienia. Kluczem jest świadomość tego, ile i w jakiej formie spożywamy cukru oraz dbałość o zbilansowane, regularne posiłki. Dzięki stopniowym zmianom nawyków żywieniowych i wyborowi pełnowartościowych produktów możesz cieszyć się słodkim smakiem bez wyrzeczeń, dbając jednocześnie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Napisz komentarz