Kompleksowy przewodnik po masłach orzechowych: rodzaje, korzyści zdrowotne, zastosowanie

Ocena: 5 na podstawie 1 głosów. | 6 marca
Materiał partnerski
Kompleksowy przewodnik po masłach orzechowych: rodzaje, korzyści zdrowotne, zastosowanie

Od kilku lat masła orzechowe nie są już tylko kojarzone jako przysmak prosto ze Stanów Zjednoczonych, ale postrzegamy je jako niezbędne wyposażenie naszej kuchni czy spiżarni.

W internecie można znaleźć wiele przepisów z wykorzystaniem tego dodatku, który, oprócz walorów smakowych, ma korzystnych składników dla organizmu.

Jakie są rodzaje maseł orzechowych?

Asortyment sklepów stacjonarnych oraz online stale poszerza się o nowe wariacje na temat maseł orzechowych. Rosnąca popularność tego produktu motywuje producentów do wzbogacania swojej oferty.

Masła orzechowe są zdrowym dodatkiem w diecie, jeśli postawimy na te o korzystnym składzie, bez zbędnych dodatków.

  1. Jednoskładnikowe masła orzechowe

Te masła zawierają tylko jeden składnik. Na przykład 100% orzeszków ziemnych, orzechów nerkowca, migdałów, kokosa czy innych. Nadają one daniom naturalny orzechowy smak i wysokiej jakości składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, które przynoszą wiele korzyści. Ponadto nie zawierają żadnych substancji smakowych (cukier, sól, olej palmowy) ani innych dodatków.

Do tej grupy zaliczamy najbardziej popularne w ostatnich miesiącach masło pistacjowe, które idealnie pasuje do posiłków na słodko oraz kultowych wypieków.

  1. Wieloskładnikowe masła orzechowe

W przeciwieństwie do jednoskładnikowych produktów, jest to mieszanka kilku rodzajów orzechów. Mimo to nie zawierają aromatów czy innych dodatków. Połączenie kilku rodzajów orzechów może przyczynić się do stworzenia unikalnych kompozycji smakowych, a także dostarczenie szerszej gamy składników odżywczych.

  1. Białkowe masła orzechowe

Gratka szczególnie dla osób aktywnych i sportowców, którzy szukają okazji do przemycenia dodatkowej ilości białka. Tego typu kremy orzechowe są wzbogacone o białko serwatkowe, dzięki czemu zawierają więcej protein i zazwyczaj mniej tłuszczu.

  1. Smakowe masła orzechowe

Do tej grupy należą kremy i pasty do smarowania, które zawierają szereg składników innych niż orzechy. Może się okazać, że zamiast wysokiej jakości masła orzechowego o wielu zaletach, otrzymamy popularny krem z orzechów laskowych z czekoladą, który zawiera tylko 13% orzechów. Pozostałą część stanowi cukier, olej palmowy, mleko w proszku, kakao, sól i inne dodatki.

Czy masło orzechowe jest zdrowe?

Oczywiście rodzaj orzechów, z którego zrobiona jest pasta orzechowa ma kluczowe znaczenie, jeśli mówimy o korzyściach zdrowotnych, jednak jest coś, co łączy absolutnie wszystkie masła orzechowe. To zawartość zdrowych tłuszczów, do których należą jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3. Tłuszcze te są związane z pozytywnym wpływem na zdrowie serca, naczyń krwionośnych i mózgu. Orzechy zawierają średnio 50% tłuszczu, więc są uważane za cenne źródło tego składnika odżywczego.

Dodatkowo, masła orzechowe dostarczają także białka do organizmu. Oczywiście nie jest to dominujący makroskładnik, dlatego masła orzechowe nie będą głównym źródłem białka w diecie. By czerpać korzyści zdrowotne z maseł orzechowych należy pamiętać, żeby sięgać po masła orzechowe bez cukru, oleju palmowego i innych, niepotrzebnych składników.

Do czego wykorzystać masło orzechowe?

Sposobów na wykorzystanie masła orzechowego jest mnóstwo. Najprostszym jest dodanie go jako dodatek do placków, gofrów, owsianek czy koktajli. Z masła orzechowego możemy przygotować także ciastka orzechowe czy wykorzystać je jako dodatek do popularnego ciasta brownie. Masło orzechowe świetnie się też sprawdzi jako dodatek do owoców - posmarowane nim jabłko czy banan będą smakować wyśmienicie, a nasza przekąska będzie urozmaicona.

Napisz komentarz