Ile wody dziennie wypijać?

Kliknij na gwiazdkę aby dodać swoją ocenę.

Człowiek w 70% składa się z wody, zatem odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawowy filar zdrowia, doskonałego samopoczucia oraz nienagannego wyglądu. Ile wody dziennie należy zatem pić?

W dużym skrócie można powiedzieć, że zapotrzebowanie na płyny jest kwestią indywidualną, zależną m in od stylu życia czy diety. Ogólna zasada brzmi, że absolutne minimum to 1, 5 – 2 litry wody dziennie.

Nawadniaj mądrze

Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest picie wody – mineralnej bądź kranowej. Woda niezbędna jest do zajścia niemal wszystkich procesów życiowych, zatem już niewielkie odwodnienie organizmu odbije się negatywnie na naszym zdrowiu. Popijaj wodę regularnie w ciągu dnia, małymi łyczkami, nie czekając, aż pojawi się pragnienie – to znak, że organizm już doświadczył braku nawodnienia. Zapominasz o wodzie? Dostępne są fajne butelki mieszczące dzienne zapotrzebowanie na wodę ze specjalną miarką uwzględniającą godziny/ pory dnia. Lubisz bardziej nowoczesne rozwiązania? Spodoba Ci się aplikacja przypominająca o piciu wody.

O czym musisz pamiętać?

Podawana przez ekspertów dobowa dawka wody uwzględnia także wodę pochodzącą z żywności – warzyw, owoców czy zup. Taka ukrytą wodę trudno jednak oszacować objętościowo, pozostań zatem przy minimum 1, 5 l wody. Pijesz kawę? Na każdą wypitą jej objętość dodaj analogiczną objętość wody, którą musisz dodatkowo wypić – kawa bowiem odwadnia. A gdy ćwiczysz – także dodatkowo uzupełniaj płyny, zarówno podczas treningu, jak i po nim.

Opiekun tej strony:
Justyna M.

Redaktor portalu wszystkoojedzeniu.pl

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • authoritynutrition.com
  • www.medicalnewstoday.com

Napisz komentarz

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij