Olej roślinny czy oliwa z oliwek? Który tłuszcz wybrać do smażenia?

Oliwa z oliwek uznawana jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Cechuje się bardzo dużą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardzo pożądanymi składnikami diety.
Czy można smażyć na oliwie z oliwek?
Aby tłuszcz nadawał się do smażenia, powinien mieć wysoki punkt dymienia.
Określa on temperaturę, powyżej której tłuszcz rozpada się na glicerol i kwasy tłuszczowe z jednoczesnym powstaniem rakotwórczej akroleiny.
Oliwa z racji wysokiej zawartości niestabilnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, ma niski punkt dymienia (170 – 240 stopni), zatem smażenie na niej może być szkodliwe.
Jeśli jednak zrezygnujemy ze smażenia na głębokim tłuszczu i wybierzemy obróbkę cieplną na zasadzie podsmażania potraw, w temperaturze nie przekraczającej 160 stopni, oliwa może być użyta.
Najlepszy olej do smażenia
Oleje o niskiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i dużej zawartości tych nasyconych, teoretycznie nie są najzdrowszym wyborem, jednak do smażenia sprawdzają się idealnie, gdyż mają wysoki punkt dymienia i nie są źródłem szkodliwych substancji.
Najlepiej wybierać oleje o punkcie dymienia powyżej 200 stopni, np. olej rzepakowy czy kokosowy, ale tylko rafinowany.
Oleje tłoczone na zimno cechują się znaczną wrażliwością na obróbkę cieplną.
I pamiętajmy, aby nigdy nie smażyć dwukrotnie na tym samym oleju oraz produkty kłaść jedynie na rozgrzany olej.
Jednak to, co warunkuje właściwości prozdrowotne oliwy, w przypadku smażenia może przyczynić się do jej potencjalnie szkodliwego działania na organizm.
Napisz komentarz