Kiedy powinniśmy się ważyć? Rano czy wieczorem?

Ocena: 4.3 na podstawie 146 głosów. | 23 maja
Kiedy powinniśmy się ważyć? Rano czy wieczorem?

Regularne pomiary masy ciała to podstawa monitorowania efektów odchudzania.

Trudno wyobrazić sobie kurację odchudzającą bez używania wagi łazienkowej.

Mimo, iż coraz więcej ekspertów zaleca pomiary obwodów ciała jako bardziej miarodajne, ważenie się wciąż jest dla wielu nieodłącznym rytuałem podczas odchudzania.

Jak się ważyć?

Podstawową zasadą ważenia jest regularność, jednak nie należy ważyć się zbyt często. Najbardziej optymalny odstęp czasu to jeden tydzień.

Codzienne ważenie się nie ma sensu, gdyż wagi zmiany z dnia na dzień są niewielkie i często nie rejestrowane przez mniej dokładną wagę.

Kolejna kluczowa zasada - ważyć należy się o tej samej porze dnia, najlepiej rano.

Dlaczego nie po południu lub wieczorem?

Waż się wyłącznie rano

Rano, po nocnym odpoczynku, organizm wydatkował energię na podtrzymanie procesów życiowych, jednak nie była dostarczana energia z pokarmu.

Sprzyja to normalizacji masy ciała, podobnie jak zachowanie pustego żołądka.

Natomiast przyjmowanie w ciągu dnia pokarmów i płynów, wysiłek fizyczny, stres mogą przyczynić się do znacznych wahań wagi w ciągu doby, nawet do 2 kilogramów.

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Waż się zawsze na czczo, a w dniu poprzedzającym ważenie unikaj ciężkostrawnej diety, nadmiernego wysiłku fizycznego czy bardzo krótkiego snu nocnego.

Pomiarów dokonuj w samej bieliźnie. Tradycyjne pomiary masy ciała możesz uzupełnić pomiarem obwodów lub – jeśli jesteś posiadaczem nowoczesnej wagi – także zawartości procentowej tkanki tłuszczowej.

Marcin Piotrowicz
Autdministrator tej strony:
Marcin Piotrowicz

Redaktor serwisu wszystkoojedzeniu.pl
Promotor zdrowego stylu odżywiania

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • www.aworkoutroutine.com
  • vitals.lifehacker.com
Popularne na blogu

Napisz komentarz

Udało Ci się znaleźć to, czego szukasz?
Polub nas na Fb :)

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij