Jak zrobić bezę idealną - zasady

Ocena: 5 na podstawie 1 głosów. | 14 marca
Jak zrobić bezę idealną - zasady

Zastanawiasz się jak zrobić bezę idealną, która zachwyci Twoich gości? Może próbowałeś już nie raz i cały czas coś wychodzi nie tak? A może nie wiesz co zrobić z białkami, które Ci zostały, a szkoda Ci je wyrzucić?

W tym poście podpowiem Ci jak zrobić bezę idealną, smaczną, chrupiącą, z gwarancją że nie opadnie i zachwyci Ciebie i Twoich gości. Ale zanim przejdziesz do pieczenia, poznaj kilka podstawowych zasad bezy idealnej.

Tematy:WiśnieCytrynaZiemniakiSok z cytrynyKakaoCukierCukier puderSzczawSólTempeh

Beza - podstawowe zasady

Białko nie lubi wody, mokrych łopatek do ubijania czy misek. Dlatego zadbaj, aby naczynia z których będziesz korzystał były suche.


Białko nie lubi żółtka. Starannie oddziel białko od żółtka. Jeżeli jednak wpadnie Ci trochę żółtka do białka, to małą łyżeczką delikatnie je wyjmij.


Białko może być w temperaturze pokojowej lub prosto z lodówki.


Dodaj do białka odrobinę soli, aby wzmocnić smak bezy.


Białko ubij na sztywno, dopiero po tym zacznij dodawać cukier – łyżka po łyżce. Nie spiesz się, cukier musi się rozpuścić, aż masa stanie się lśniąca.


Do dużych blatów bezowych korzystaj z drobnego cukru, zaś do małych, kształtnych bezików idealny będzie cukier puder.
 

Mąka ziemniaczana  wzmacnia strukturę bezy, sprawia że wierzchnia warstwa jest twardsza. Jednak powoduje też charakterystyczne pęknięcia. W przypadku pieczenia małych bezików mąkę ziemniaczaną można pominąć.


Sok z cytryny dodajemy po ubiciu bezy. Zadaniem soku jest ustabilizowanie masy.

Dodatki do bezy - bezę możesz zabarwić lub aromatyzować. Możesz użyć kakao, kisielu lub barwników spożywczych.
Jeżeli chcesz aromatyzować bezę, to do tego najlepiej użyć wysokoprocentowych likierów. Wystarczy ½ łyżeczki likieru wiśniowego na ok. 300 gramów białka, aby uzyskać rewelacyjną wiśniową beze.

 

Pieczenie i suszenie bezy

Duże blaty bezowe na tort lub średniej wielkości bezy wkładam do nagrzanego piekarnika do 170 stopni Celsjusza, po czym zmniejszam temperaturę do 130 i piekę około 90 minut. Bezę wyjmuję wtedy kiedy wiem, że beza wraz z piekarnikiem wystygły.
Ważna przy suszeniu bezy jest znajomość  piekarnika. Trzeba pamiętać, że starsze piekarniki mogą spalić beze i w związku z tym można zacząć nagrzewanie do niższej temperatury. 


W przypadku pieczenia małych bezików  piecz jednorazowo z małej ilości białek np. 3.
Małych bezików wyjdzie o wiele więcej, zatem zanim upieczesz wszystkie, to te które będą czekały na swoją kolej mogą zmienić kształt.


Upieczone i wystudzone bezy  możesz przechowywać do 3 tygodni w szczelnych pojemnikach.

Bezy możesz przekładać kremami, bitą śmietaną z owocami lub konfiturami. Ważne, aby przekładać bezy tuż przed podaniem, gdyż beza nasiąka co może grozić rozpadnięciem się deseru.

 



 

Beza - przepis podstawowy

Przepis podstawowy na 2 blaty lub średniej wielkości bezy.

  • 4 białka
  • 250 gramów drobnego cukru
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • szczypta soli.

Nagrzewamy piekarnik do 170 stopni Celsjusza.


Do szklanej miski przelej białka, wsyp sól i zacznij ubijać.
Do ubitych białek zacznij dodawać cukier – łyżka po łyżce cały czas ubijając.


Ubite białka z cukrem powinny być lśniące, w tym czasie dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej i sok z cytryny. Mieszamy chwilę do połączenia się wszystkich składników.


Na blachę wyłożoną papierem wykładamy porcje białka lub odrysowujemy z talerzyków okręgi i z ubitych białek kształtujemy blaty.


Do nagrzanego piekarnika wkładamy białka , obniżamy temperaturę do 130 stopni, ustawiamy 90 minut i zaczynamy piec bezy.


Po upływie wymaganego czasu zostawiamy bezy w piekarniku, aby doschły i nie opadły. Wyjmujemy wtedy, gdy mamy pewność, że bezy wystygły.

Autdministrator tej strony:
Ola S.

Napisz komentarz