Dieta ujemnych kalorii - czy to naprawdę działa

Ocena: 4.5 na podstawie 130 głosów. | 19 maja
Dieta ujemnych kalorii - czy to naprawdę działa

Spośród wielu popularnych diet, jedna zwraca szczególną uwagę – to dieta ujemnych kalorii.

Jej fenomen polega na rewolucyjnym założeniu, że włączenie do jadłospisu produktów cechujących się tzw. ujemnymi kaloriami uskutecznia proces odchudzania. Czy tak jest w rzeczywistości?

Tematy:JabłkoJagodyMelon (Kantalupa)GrejpfrutLicziAnanasArbuzSzparagiBrokułSałata

Założenia diety ujemnych kalorii

Dieta ujemnych kalorii opiera się na założeniu, że niektóre produkty spożywcze wymagają do ich trawienia wykorzystania większej liczby kalorii, niż same dostarczają.

Aby pokryć ten deficyt kaloryczny – spalana jest tkanka tłuszczowa. Taką wyjątkową właściwością cechują się produkty niskokaloryczne, o dużej zawartości wody oraz enzymów.

Najczęściej wymieniane produkty tego typu to: arbuz, melon, grejpfrut, ananas, sałata, seler naciowy, brokuły czy szparagi.

Jak wygląda dieta ujemnych kalorii?

Dieta ujemnych kalorii to dieta okresowa, która nie powinna trwać dłużej niż dwa tygodnie.

Zazwyczaj dostarcza 1000 – 1200 kcal dziennie.

W trakcie trwania diety można spożywać wszelkie zielone warzywa (surowe bądź ugotowane na półtwardo) oraz jabłka, cytrusy, owoce jagodowe, ananasy czy arbuzy.

Owoce mogą być spożywane w postaci niezmienionej oraz jako koktajle i musy.

 

Skuteczność diety ujemnych kalorii oraz jej ograniczenia

Wiele historii potwierdza, że po dwóch tygodniach stosowania diety ujemnych kalorii możliwa jest utrata nawet 6 kilogramów.

Trudno jednak ocenić, czy jest to rzeczywisty efekt działania ujemnych kalorii, czy może po prostu lekkostrawnej i bardzo niskokalorycznej diety. 

Taka kuracja odchudzająca nie jest zalecana kobietom w ciąży i karmiącym, osobom aktywnym fizycznie oraz ze schorzeniami przewodu pokarmowego.

Marcin Piotrowicz
Autdministrator tej strony:
Marcin Piotrowicz

Redaktor serwisu wszystkoojedzeniu.pl
Promotor zdrowego stylu odżywiania

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • www.healthyweightforum.org
  • www.msn.com
Popularne na blogu

Napisz komentarz

Udało Ci się znaleźć to, czego szukasz?
Polub nas na Fb :)

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij