Jakie pieczywo jeść, aby nie przybierać na wadze?

Ocena: 5 na podstawie 1 głosów.

Utrzymanie właściwej masy ciała to wypadkowa wielu czynników, z których najważniejszym jest dieta. A jednym z najbardziej demonizowanych produktów spożywczych jest chleb, który bardzo często eliminowany jest z diet odchudzających. Czy słusznie?

Wartościowe pieczywo cennym składnikiem diety

Podstawowym makroskładnikiem każdej diety są węglowodany, które stanowić mogą ponad połowę kaloryczności diety. Warto zadbać o ich jakość – niech będą to węglowodany złożone, pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych. Zapewniają one stałe uwalnianie energii i długotrwałe uczucie sytości. I tu na scenę wkracza chleb – jeśli jest to pieczywo wartościowe, dostarczy niezwykle cennych składników odżywczych, bez obaw o przytycie (oczywiście zakładając, że nie przekroczymy zalecanej liczby kalorii w ciągu dnia). Najzdrowszy jest bez wątpienia chleb pełnoziarnisty. Jak go rozpoznać?

Zawsze czytaj skład

Wybierając pieczywo zawsze powinniśmy przeanalizować skład, poszukując zwłaszcza mąki pełnoziarnistej, otrąb, zakwasu i soli. Tyle wystarczy, by upiec zdrowy chleb. Takie pieczywo dostarczy wielu cennych witamin i minerałów, błonnika i wspomnianych węglowodanów złożonych. Im mąka ma wyższy numer, tym jest zdrowsza. Prawdziwy chleb jest dość ciężki, lekko twardy i wilgotny w środku. Czytanie składu jest o tyle ważne, ze nie każdy ciemny chleb jest zdrowy. Niekiedy przeładowany jest syntetycznymi dodatkami i …cukrem.

Jakiego chleba trzeba unikać

Często ciemna barwa chleba wynika z dodatku karmelu, czyli cukru. Formuła ciemnego pieczywa modyfikowana jest niekiedy dodatkiem spulchniaczy czy innych syntetycznych chemikaliów. Chleb krojony i pakowany już przez producenta najczęściej obfituje w konserwanty oraz tłuszcze trans. Nie warto inwestować ponadto w chleb z białej maki, która poddana jest obróbce przemysłowej i jest całkowicie pozbawiona wartości odżywczych, a przy tym kaloryczna. A jeśli masz wątpliwości, jakie składniki skrywa w sobie chleb ze sklepu – zawsze możesz upiec swój.

Opiekun tej strony:
Justyna M.

Redaktor portalu wszystkoojedzeniu.pl

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • www.huffingtonpost.com
  • www.taste.com.au

Napisz komentarz

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij