Dieta wegetariańska a wegańska – jakie są różnice?

Kliknij na gwiazdkę aby dodać swoją ocenę.

Jedną z najgłośniejszych diet ostatnich lat jest dieta wegańska. Przedstawiana jako bardzo zdrowa, redukująca ryzyko zachorowania na hipercholesterolemię, miażdżycę oraz raka jelita grubego – uznana została przez ekspertów od żywienia za odpowiednią na każdym etapie życia – także u kobiet w ciąży czy małych dzieci. Na czym polega dieta wegańska?

Podstawowe założenia diety wegańskiej

Dieta wegańska zakłada rezygnację z jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie powinno się zatem spożywać: mięsa, ryb, owoców morza, jaj i nabiału, masła i innych tłuszczów zwierzęcych. Co zatem można jeść? Warzywa i owoce, kasze i makarony bezjajeczne, pieczywo, tofu, rośliny strączkowe… Mleko dodawane do kawy z powodzeniem zastąpisz jednym z wielu rodzajów mleka roślinnego – kokosowego, owsianego, sojowego, ryżowego, migdałowego. Jajko w wypiekach zastąpisz siemieniem lnianym rozmieszanym z wodą, a z aquafaby, czyli wody pozostałej po gotowaniu ciecierzycy – ubijesz bezy. Weganizm daje naprawdę wiele możliwości w kuchni, zwłaszcza przy coraz większej dostępności gotowych produktów wegańskich w sklepach.

Wegetarianizm a weganizm                                                       

Wegetarianizm nie narzuca aż tak dużych ograniczeń dietetycznych – założeniem tego modelu żywienia jest rezygnacja ze spożycia mięsa, ryb i owoców morza. Dopuszczalne jest natomiast spożycie nabiału i jaj. Taka dieta w mniejszym niż weganizm stopniu redukuje poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Jednak z racji wysokiego pożycia warzyw, produktów zbożowych i strączków tak jak dieta wegańska może skutecznie odchudzać i wywierać korzystny wpływ na zdrowie.

Opiekun tej strony:
Justyna M.

Redaktor portalu wszystkoojedzeniu.pl

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • www.medicaldaily.com
  • www.medicinenet.com

Napisz komentarz

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij