Czy lepiej jeść owoce egzotyczne czy lokalne?

Kliknij na gwiazdkę aby dodać swoją ocenę.

Owoce i warzywa to kluczowe składniki zdrowej diety, które powinny by spożywane pięć razy dziennie. Warto zadbać o ich różnorodność, co pozwoli na dostarczenie wielu cennych składników odżywczych. Niektóre owoce dostępne są w sklepach przez cały rok, inne – jedynie w sezonie. Które owoce najlepiej jeść – te lokalne, dostępne w każdym sklepie i na każdym targu, czy te egzotyczne, zachwycające oryginalnym smakiem?

Siła lokalnych owoców, czyli dieta w rytmie naturalnych upraw

Podstawowa zasada wyboru owoców jest następująca: powinniśmy spożywać te owoce, które rosną w danym momencie w naszej strefie klimatycznej. Warunkuje to bogactwo składników odżywczych i optymalny skład witamin, minerałów i antyutleniaczy. Te składniki odżywcze są wrażliwe na transport czy długie przechowywanie. A spożywanie owoców w okresie ich naturalnego dojrzewania pozawala w pełni skorzystać z ich prozdrowotnych właściwości. Minimalizowane są bowiem straty wartości odżywczych owoców związanych z ich przechowywaniem, a także nie ma konieczności konserwowania owoców środkami chemicznymi. Ponadto takie owoce są znacznie tańsze niż te sprowadzane z odległych zakątków świata.

Najbardziej problematycznym okresem pod względem dostępności świeżych owoców okazuje się być zima. Wtedy rozwiązania są dwa – skorzystać można z lokalnie uprawianych owoców, które składowane są w chłodniach, albo sięgnąć po nieco egzotyki. Tego typu owoce mają może nieco mniej cennych substancji odżywczych, ale na pewno nie zaszkodzą. A poza ty lepiej zjeść w zimie takie owoce, niż nie spożywać żadnych, prawda?

Egzotyka na talerzu

Owoce egzotyczne nie są wcale złym wyborem. Są dostępne przez cały rok, zachwycają oryginalnym smakiem, a ponadto dostarczają składników odżywczych, których na próżno szukać w lokalnych owocach. Mowa chociażby o bromelainie, czyli unikatowym enzymie zawartym w ananasie czy wyjątkowych antyutleniaczach i substancji antyrakowych. Włącz zatem owoce do codziennej diety – w słoneczne miesiące sięgaj po lokalnie rosnące jabłka, truskawki, maliny, brzoskwinie czy arbuzy. W miesiącach zimowych natomiast posiłkuj się dostępnymi powszechnie w marketach egzotycznymi owocami. Taka dieta zawsze wyjdzie Ci na zdrowie.

Opiekun tej strony:
Justyna M.

Redaktor portalu wszystkoojedzeniu.pl

Ten artykuł powstał na podstawie 2 źródeł:

  • www.leafforlife.org

  • Notice: Undefined index: host in /home/zenpak/domains/wszystkoojedzeniu.pl/public_html/site/templates/includes/parts/author.php on line 17

Napisz komentarz

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Zamknij